Źródlo danych i mapy: WINDY
Radar Burz
Sprawdź gdzie pada burza na radarze burz za darmo.
Radar Pogodowy
Sprawdź gdzie pada deszcz na radarze opadów za darmo.
Pogoda Satelitarna
Sprawdź gdzie pada deszcz na radarze opadów za darmo.
Polub nas na facebooku!
Jeśli chcesz być na bieżąco z pogodą śledź nasz fanpage na facebooku. Na profilu informujemy użytkowników o zmianach w pogodzie, gwałtownych burzach oraz zagrożeniach w kraju.
Radar opadów Europa i Polska
Radar opadów Europa i Polska jest bardzo przydatną aplikacją dla każdego. Pomaga ona nie tylko zaplanować sobie dzień lub wyjazd, ale i uniknąć niespodzianek pogodowych i co z tym idzie problemów oraz straty czasu. Wystarczy jedno spojrzenie na radar opadów, aby dowiedzieć się o pogodzie wszystkiego co potrzebne. Aplikacja jest kompletnie za darmo, jest bardzo łatwa w obsłudze i nie potrzeba nic oprócz połączenia z internetem. Nie zwlekaj i sprawdź gdzie jest deszcz i opady na radarze opadów.
Radar opadów deszczu, śniegu oraz burz!
Mapa opadów nie pokazuje tylko deszczu. Możemy również zobaczyć różne symbole, które oznaczają także śnieg, burzę, a także temperaturę czy kierunek wiatru. Radar opadów śniegu i deszczu jest na tyle uniwersalnym narzędziem, że można się nim sugerować przez cały rok o każdej porze.
Radar opadów jak używać?
Radar opadów jest bardzo prosty w użyciu. Jak to już zostało wspomniane, wystarczy do tego laptop, tablet lub smartfon z połączeniem internetowym. Aby zobaczyć pogodę w naszym regionie wystarczy nakierować mapę na nasze miasto. Można to z łatwością zrobić za pomocą ikony plus oraz minus w rogu radaru oraz przesuwając mapę przytrzymując myszkę.
Polska mapa opadów pokazuje różne obszary jak i ikonki. Są to najprawdopodobniej opady i chmury deszczowe uchwycone przez radar. W zależności od koloru oraz wielkości możemy zobaczyć intensywność opadów w danym regionie. Intuicyjnie jasnoniebieski kolor najprawdopodobniej wskazuje na mżawkę, zaś czerwony, bordowy lub fioletowy na mocną ulewę.
Przebieg pogody możemy kontrolować suwakiem na samym dole radaru. Możemy cofać się w czasie lub wybiegać w przeszłość, aby zobaczyć prognozę pogody na następne godziny lub dni. W taki sposób możemy łatwo zobaczyć czy będziemy musieli przygotować się na deszcz oraz jaki deszcz to będzie. Także wypad w plener lub jezioro może skończyć się na sucho z mapa opadów.
Również ikonki mogą pomóc nam w doborze ubioru oraz zaplanowaniu dnia. Wystarczy, że pojawi się symbol błyskawicy na mapie i już wiemy, że w naszej okolicy może zagrzmieć lub wystąpić opady. Burze także mogą występować gwałtownie, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w duszne letnie dni. Zimą radar opadów Europa może pokazać nam również ikonki śniegu. Są one widocznie szczególnie w górach.
Dane, które podaje mapa opadów nie zawsze muszą się sprawdzić. Należy brać je bardziej jako orientacje, niż pewnik. Ze względu na to, że są tworzone automatycznie, może dojść do wielu błędów lub zmian w pogodzie.
Jak powstał radar opadów?
Chyba wszyscy z nas oglądają prognozę pogody meteo. Dziwimy się wtedy, jak ludzie potrafią przewidzieć, gdzie pada deszcz a gdzie będzie burza. Synoptycy orientują się na podstawie mas powietrza. Na mapach w telewizji widzimy między innymi niże oraz wyże i kierunki, w których idą. Ale czy komputery, też potrafią myśleć? Nie do końca!
Radar opadów śniegu i deszczu działa w kompletnie inny sposób niż ludzie. Mogą one tylko wyliczać i automatyzować to co pokaże im człowiek. Ludzie na przestrzeni lat wymyślili i zbadali wiele bardzo przydatnych rzeczy. Między innymi wiedzą, z jaką prędkością przemieszczają się fale oraz że odbijają się one od przedmiotów. Gdy wyślemy fale elektromagnetyczną na chmurę pełną deszczu zostanie ona odbita i wróci z powrotem. W taki sposób możemy wyliczyć, gdzie i jak daleko są opady. Ale to jeszcze nie wszystko. Takich stacji badawczych na naszej planecie jest wiele. Bez nich radar opadów nie byłby możliwy do zrealizowania. W celu zlokalizowania burz oraz deszczu sensory wyliczają odległości oraz kąty i dzielą się ze sobą danymi. Im więcej stacji w jednym obszarze, tym dokładniejsze są dane o opadach. Na końcu z lokalizacji są robione koordynaty, aby można było je wkleić na mapę. Tak właśnie powstaje radar opadów Polska i Europa!